IV. 3. Környezetvédelem

Helyzetértékelés

Az ember és a környezete egy. Az egyik pusztulása a másik vesztét hozza magával. Amikor ezt gazdasági szempontok alapján megértjük, hibáinkat, mulasztásainkat felismerjük, megeshet, hogy már késő lesz.

A Tisza-völgy környezeti viszonyai - a hazai környezetvédelmi stratégiák hiányosságából, valamint a határon túli szennyezések drasztikus megnövekedéséből fakadóan - rossznak tekinthetők. A folyó-menti települések környezeti infrastruktúrája sok esetben korszerűtlen, a prominens személyek ismerete gyakran hiányos, a lakosság környezeti érzékenysége csupán eseti.

A térségben jelentős ipari szennyező-források találhatók, melyek a bevezetett, már szigorítottnak tekinthető intézkedések és szabályozók ellenére még mindig nagyban hozzájárulnak a Tisza szennyezettségéhez, a folyó vízminőségének romlásához, a légszennyezéshez. A kisebb települések zöme több-kevesebb sikerrel küzd a hulladékkezelés, a szennyvizek és a nem megfelelően kialakított térhasználat problémáival, mely a mezőgazdasági területek degradációját, a talajok romlását és az erdőgazdálkodási gondokat eredményezte. Pótolhatatlan természeti értékek, nemzeti kincsek kerülnek veszélybe, a Tisza mentén élők sorsa pedig sokszor kilátástalannak tűnik.

A környezeti elemek állapota az ember és a környezet egységének hiányában erősen eltérő.

Felmérésünk szerint közel négyezer épület van a Tisza gátjain belül, s ezek több, mint 90 %-a építési engedéllyel épült! A települési önkormányzatok több településen további építési engedélyek kiadását tervezik a hullámtérre. A gátakon belüli épületekben keletkező szennyvíz nagy része normál vízállások esetén is a Tiszát terheli, s árvíz alkalmával az emésztőkből kikerülő szennyvíz komoly fertőzésveszélyt jelent.

A települési hulladékok környezetkímélő lerakásának megoldatlansága ugyancsak a legsúlyosabb környezeti gondok közé tartozik. Az üzemelő hulladéklerakók 60 %-a működik engedéllyel, 40 %-a engedély nélkül. Az engedéllyel működők többsége sem felel meg a környezetvédelmi előírásoknak. A hulladéklerakók mindössze 6,6 %-a felel meg minden szempontból a műszaki és üzemelési követelményeknek.

A települési környezetvédelem alacsony hatékonyságának egyik kiinduló oka az önkormányzati tisztségviselők környezetvédelmi felkészületlensége, a települési környezetpolitika elmaradottsága. Ezt tükrözi az a tény, hogy a településeknek 90 %-án nem készült helyi környezetvédelmi program.

Főbb folyamatok, problémák

A helyzetértékelés alapján – a problémák, hiányosságok súlyosságát figyelembe véve - az alábbi gondokat, folyamatokat emelhetjük ki.

Fejlesztési prioritások

Várható hatások: kiváló minőségű ivóvíz biztosítása a lakosság, és a különlegesen jó vízminőséget igénylő pl. élelmiszeripari ágazatok számára.

Ilyen feladatok lehetnek a vízvédelmi zónák kijelölése a környezetérzékeny felszíni vizek mentén, az optimális parcellaméretek kialakítása, a gazdasági és ökológiai szempontból az adott termőhelyen az optimális növénykultúra megkeresése, termesztése, a fokgazdálkodás újraélesztése, elterjesztése, a környezeti és a biológiai potenciál jobb kihasználása. (Ősi, ellenálló fajok, fajták “újrafelfedezése”.) Ebben az esetben a mezőgazdaság diffúz környezetszennyezése mérséklődhet, a vegyszermentes termékek aránya növekedhet, ami kedvezhet a tájpotenciál hosszú távú fenntartásának is.

Közép távon legalább 6 db regionális hulladéklerakó kialakítása javasolható. Alternatív megoldásként meg kellene vizsgálni két vagy három plazmaégető építésének lehetőségét.

Hosszú távon a szelektív hulladékgyűjtés egyre szélesebb körben történő megszervezése, beleértve a háttéripar felderítését, a hulladékfeldolgozás megszervezését, a szállítások lebonyolítását is.

Jövőkép környezetvédelmi szempontból

Fejlett, túlnyomórészt automatizált vízminőségi monitoring-rendszer kialakítása és működtetése révén a rendkívüli vízszennyezések megszüntetése, a Tisza tartósan II. osztályú vízminőségének elérése a távlati cél. Ennek eléréséhez szükséges a nemzetközi egyezményekben rögzítendő garanciák megalkotása, a vízgyűjtő potenciális veszélyforrásainak fokozatos felszámolása.

Meg kell valósítani a termőhelyi viszonyokhoz jobban alkalmazkodó, a biotermékek és az ellenálló ősi fajták termesztését/termelését/tenyésztését fokozatosan előtérbe helyező, kevés vegyszert használó mezőgazdálkodást.

Olyan önkormányzati működés szükséges, mely előtérbe helyezi a Tisza vízminőségének védelmét (csatornázás, szennyvíztisztítás), a lakosság egészséges települési életkörülményeit.

Továbbá, lehetőséget kell teremteni a települési hulladék-elhelyezés teljes körű megoldására szakszerűen kiépített regionális lerakók vagy plazmaégető technológia alkalmazásával, a szelektív hulladékgyűjtés fokozatos bevezetésével, a visszaforgatott hulladék arányának jelentős növelésével.

 


kapcsolódó ábrák előző fejezet vissza a tartalomjegyzékhez következő fejezet