VII. Befejezés - előretekintés

Ez a munka - azon túl, hogy az itt olvasható összegzés csak szerény kísérlet lehet a több ezer kérdőív, felmérés és előzetes Tisza-dokumentum, illetve a 2000-ik év kutatásai során keletkezett 18 kötetből álló új Tisza kutatásnak - igyekezett

A további teendők és a hozzá szükséges források megszerzése, befogadása, a terület igényeihez szabott konkrét területrendezési tervezés és szabályozás, a STRATÉGIAI ÉS OPERATÍV PROGRAMOZÁS, illetve egy felépítésében koherens Tisza-program megvalósítása csak ezután következhet.

Ezért felelős lehet

A fenti felelősségek tudatos vállalása nélkül aligha lehet sikeres Tisza programot elindítani.

De hasonlóan nagy a felelőssége a tudománynak, a tervezésnek, az oktatásnak, illetve a képzésnek, hogy folytatódjanak a kutatások, s azok eredményei rendre a közjót szolgáló tervekké, folyamatosan közkinccsé, újat teremteni képes erővé váljanak.

Végül a nagy a felelőssége a Tisza menti önkormányzatoknak, a helyi társadalmaknak, a helyi értelmiségnek, hiszen a javasolt fejlesztések, programok legfőbb kedvezményezettjeiként képessé kell válniuk a fenntartható Tisza-vidék fejlődés biztosítására. Tudatában kell lenniük, hogy a Tisza és vidéke hallatlanul nagy és fontos értéket képvisel, s ennek csak akkor lehet velük közös, illetve általuk értelmezhető jövője, ha tesznek érte, ha vállalják

Ezzel a 2000–ik évben elvégzett kutató-fejlesztő munkával mindezekhez kívántunk hozzájárulni, s a kutatókollektíva őszintén reméli, hogy valóban elindulhatnak ezen összegző tanulmányban foglalt fejlesztési javaslatok alapján pontosított és jól szervezett programok.

Valószínűsíthetőnek tartjuk azt is, hogy hazánk európai előcsatlakozási folyamata során felkelthető az érdeklődés a Tisza problémái, védelmi szükségletei és fejlesztési lehetőségei iránt is. A Tisza program nemzetközi szintűvé is bővíthető, s talán azon a szinten nemzetközi támogatás is remélhető hozzá. Csak ehhez – megítélésünk szerint - a jelen dokumentumban leírtak nagy részét nekünk kell elindítani vagy megvalósítani.

A környezetvédelem és így a Tisza ügye voltaképpen európai léptékű, nemzetközi ügy és közös feladat is lehet.

Ember és környezete egy egység - mint írtuk korábban. Különösen áll ez az ilyen jellegű területekre, mint a Tisza-vidék. Lehet, hogy a jóléti – fogyasztói társadalom iránti vágyakozásunk nagyobb, mint a modern fenntartható fejlesztés nem könnyű útjának a vállalása. A Tisza közelmúlt katasztrófái azonban talán sokakat ráébreszthettek arra, hogy más út nem létezik.

 


  előző fejezet vissza a tartalomjegyzékhez mellékletek